Länstävlingar

Mariannelund

Nya vandringpriset. Ok, vet det borde vara rättvänt, men har inte klurat ut hur jag vänder bilden.

Lite från vår länsutställning i Mariannelund 20190504. I år testade vi på att ha länsutställningen på våren och på ny plats, fast det faktiskt har varit utställning här i "gamla" tider.
Tur att det var inomhus i Folkets Hus, för det var snö och inte så varmt.
Det var 60 kaniner anmälda och domare Affe Hedlund. Bland dessa kaniner så var det en Alaska som fick 95,5 poäng och vann i klass A, ägare är Staffan Roos.
På denna utställningen hade vi ett nytt vandringspris, 90 års priset. Detta pris ska tävlas om på länsutställningen och riksutställningen till 2029 och den som har mest inteckningar då vinner det. Staffan Roos var först med att vinna detta priset, så nästa gång är det på vår riksutställning som vi tävlar om det.
Utställningen var välbesökt och det var nog allt arbete Madelene Svensson lagt ner på information om den, genom lokaltidningar och lappar om utställningen.
Många barnfamiljer kom och tittade på kaniner, nästa gång måste vi ha ett "klappa kanin", då kanske kaninerna i facken slipper att så många petar på dom.
Vi hade servering där det fanns hembakade läckerheter, korv och toast, även ett fint lotteri som Ludvig "Ludde" Karlsson hade skänkt med transportlådor, böcker och hinkar med gott i.
Och ett tack till alla som bidrog till att det blev en bra utställning, det är mycket som ska stämma, en utställning kommer inte bara och dimper ner färdig.
Det är mycket jobb bakom, anmälningar ska tas emot, burar hämtas/lämnas, byggs/rivs och bakning till fiket och en massa annat för att det ska funka. Nu är vi en bra förening som hjälps åt och det gör allt lättare.
Klass A:
1  Staffan Roos          Alaska 95,5 p
2 Heidi Söderqvist     Hermelin havana    284,5 p
3 Kenneth Hagström  New Zealand Red   283,5 p

Klass B:
1 Tommy & Yvonne Fransson   Hermelin, viltgrå  95 p
2 Staffan Roos                       Wiener, svart       94 p

Klass M:
1 Kenneth Hagström               New Zealand Red    94,5 p
2 Madelene Svensson             Stora Silver, svart   94 p
3 Madelene Svensson             Stora Silver, svart    94 p




 

 


 



 

Stadgar Länsmästerskap

Stadgar för Länsmästerskapen.

Poängberäkning för Länsmästare efter rak prislista enligt nedan.

Poängberäkning:

  1. 25 poäng
  2. 20
  3. 19
  4. 18
  5. 17
  6. 16
  7. 15
  8. 14
  9. 13
  10. 12  osv ner till 1 poäng

Tävlingen äger rum på våran Länsutställning och Riksutställning.

Vi tävlar endast i klass A och B, rak prislista numera klass L på vår länsutställning.

På riksutställningen räknas resultatet efter bästa placering i klass A och B.

Vid lika placering går klass A före B (endast på riksutställningen)

Du kan bara få en placering och då räknas den bästa.

Poängen summeras årsvis.

Högst sammanlagda poäng efter de två utställningarna vinner.

Priser delas ut på årsmötet året efter, pris till ettan, tvåan och trean i guld, silver och brons.

 

 

 

 

 

Resultat efter Länsutställning och Riksutställningen 2019

Resultat Länsmästerskapet efter Riksutställning i Värnamo 2 november 2019

 

1. Tommy & Yvonne Fransson Bor        25 p

2. Kenneth Hagström Eksjö                  20 p

3. Hanna Rosberg Norrahammar            19 p

4. Heidi Söderqvist Värnamo                 18 p

5. Ann-Louise Hallberg Rydaholm      17 p

5. Eleonore Almerheim Bodafors            17 p

7. Junita Johansson Hyltebruk                 15 p

8. Anna Käthner Gnosjö                          14 p

9. Maddelene Svensson Mariannelund    13 p

10. Benny Svensson Huskvarna               12 p

11. Staffan Roos Jönköping                     11 p

12. Isabelle Henttu Taberg                       10 p

13. Moenskaniner Anderstorp                 9 p

14. Maria Arinbjarnasdottir Växjö          8 p

15. Johanna Henttu Taberg                      7 p

16. Julia Gillgard  Hestra                         6 p

 

Slutresultat Länsmästerskapet 2019

 

1. Tommy & Yvonne Fransson Bor        17 + 25 = 42 p

2. Kenneth Hagström Eksjö                     19 + 20 = 39 p

3. Heidi Söderqvist Värnamo                   20 + 18 = 38 p

4. Staffan Roos Jönköping                        25 + 11 = 36 p

5. Ann-Louise Hallberg Rydaholm         16 + 17 = 33 p

6. Eleonore Almerheim Bodafors            11 + 17 = 28 p

7. Moenskaniner Anderstorp                   09 + 15 = 24 p

8. Madelene Svensson Mariannelund      18 + 13 = 21 p

9. Isabelle Henttu Taberg                         09 + 10 = 19 p

9. Johanna Henttu  Taberg                       12 + 07 = 19 p

9. Hanna Rosberg Norrahammar              00 + 19 = 19 p

12. Junita Johansson Hyltebruk               00 + 15 = 15 p

13. Linn Eronson Ryssby                         14 + 00 = 14 p

13. Anna Käthner Gnosjö                        00 + 14 = 14 p

15. Ella Lindmark Alvesta                       13 + 00 = 13 p

16. Benny Svensson Huskvarna               00 + 12 = 12 p

17. Robin Henttu Taberg                          10 + 00 = 10 p

18. Maria Arinbjarnasdottir Växjö          00 + 08 = 08 p

19. Julia Gillgard  Hestra                         00 + 06 = 06 p

 

 Resultat Länsmästerskapen efter länsutställningen Mariannelund 4 maj2019.

 

1.   Staffan Roos Jönköping                     25 p

2.   Heidi Söderqvist Värnamo                 20 p

3.   Kenneth Hagström Eksjö                   19 p

4.   Madelene Svensson Mariannelund      18 p

5.   Tommy & Yvonne Fransson Bor          17 p

6.   Ann-Louise Hallberg Rydaholm         16 p

7.   Moenskaniner Anderstorp                 15 p

8.   Linn Eronson Ryssby                         14 p

9.   Ella Lindmark Alvesta                       13 p

10. Johanna Henttu  Taberg                    12 p

11. Eleonore Almerheim Bodafors           11 p

12. Robin Henttu Taberg                          10 p

13. Isabelle Henttu Taberg                       09 p

 

Resultat länsmästerskap/slutresultat 2018

 

Resultat länsmästerskapet 2018 efter Norra Sandsjö 4 augusti

 

  1. Heidi Söderqvist, Värnamo,                                    25 poäng

  2. Moens kaniner, Anderstorp                                     20 poäng,

  3. Fredrik Holmdahl, Bankeryd                                  19 poäng

  4. Erik Åhäll, Simlångsdalen                                      18 poäng

  5. Madelene Svensson, Mariannelund                        17 poäng

  6. Ann-Louise Halberg, Rydaholm                             16 poäng

  7. Tommy & Yvonne Fransson, Bor                           15 poäng,

  8. Staffan Roos, Jönköping                                         14 poäng

  9. Familjen De Bie Ekström, Lindås                           13 poäng

  10.  Kenneth Hagström, Eksjö                                      12 poäng

  11.  Tindra Hallberg, Rydaholm                                   11 poäng

  12.  Lisa Kampf, Hökerum                                            10 poäng

  13.  Irma Lövgren, Tenhult                                           09 poäng

  14.  Annelie Isaksson,Tenhult                                       08 poäng

  15.  Anna Käthner, Forsheda                                        07 poäng

  16.  Linda Lindmark, Alvesta                                       06 poäng

  17.  Hanna Rosberg, Norrahammar                               05 poäng

     

 

Slutresultat 2018

 

1.  Heidi Söderqvist, Värnamo                                      25 + 18 = 43 p

 2.  Madelene Svensson, Mariannelund                         17 + 25 = 42 p

 3.  Moens kaniner, Anderstorp                                      20 + 19 = 39 p

 4.  Fredrik Holmdahl, Bankeryd                                    19 + 16 = 35 p

 5.  Familjen De Bie Ekström, Lindås                            13 + 20 = 33 p

 6.  Staffan Roos, Jönköping                                          14 + 17 = 31 p

 7.  Erik Åhäll, Simlångsdalen                                       18 + 10 = 28 p

 8.  Tommy och Yvonne Fransson, Bor                          15 + 11 = 26 p

 8.  Kenneth Hagström, Eksjö                                        12 + 14 = 26 p

 10. Lisa Kampf, Hökerum                                             10 + 13 = 23 p

 11. Hanna Rosberg, Norrahammar                                05 + 12 = 17 p

 12. Ann-Louise Hallberg, Rydaholm                          16 + 00 = 16 p

 13. Linda Lindmark, Alvesta                                        06 + 09 = 15 p

 13. Natalie Drews, Ljungby                                          00 + 15 = 15 p

 15. Tindra Hallberg, Rydaholm                                    11 + 00 = 11 p

 16. Anna Käthner, Forsheda                                          05 + 05 = 10 p

 17. Irma Lövgren, Tenhult                                            09 + 00 = 9 p

 18. Annelie Isaksson, Tenhult                                       08 + 00 = 8 p

 18. Frida Mårtensson, Smålandsstenar                         00 + 08 = 8 p

 19. Isabelle Henttu, Taberg                                           00 + 07 = 7 p

 20. Frida Eronsson, Ryssby                                           00 + 06 = 6 p

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Länsutställning/länsmästare 2017

Resultat Länsmästerskapen N.Sandsjö 2017

 

Resultat efter länsutställningen i Norra Sandsjö 20170805

      1. Staffan Roos                                      25 p
       2. Tommy & Yvonne Fransson           20 p
      3. Kenneth Hagström                            19 p
      4. Heidi Söderqvist                                 18 p
      5. Ann-Louise Hallberg                          17 p
      6. Isabelle Henttu                                   16 p
      7. Moens Kaniner                                    15 p
      8. Lillemor Johansson                             14 p
      9. Frida Eronsson                                     13 p
      10. Maria Arinbjarnadottir                     12 p

Resultat efter länsutställningen i Norra Sandsjö 20160806

        

  1. Anna Käthner, Forsheda                        25 p

  2. Kenneth Hagström, Eksjö                      20 p

  3. Staffan Roos, Jönköping                        19 p

  4. Ludvig Karlsson, Huskvarna                   18 p

  5. Moens Kaniner, Anderstorp                    17 p

  6. Ann-Louise Hallberg, Rydaholm             16 p

  7. Ida Eriksson, Värnamo                          15 p

  8. Tommy & Yvonne Fransson, Bor           14 p

  9. Heidi Söderqvist, Värnamo                   13 p

  10. Isabelle Henttu, Taberg                       12 p

  11. Johanna Henttu, Taberg                       11 p

  12. Madelene Svensson, Mariannelund         10 p

  13. Therese Hindgren, Hillestorp                  9 p

  14. Elsa Gunnarsson, Hok                             8 p

  15. Alexandra Wångdahl, Vaggeryd              7 p

Resultat länsutställningen i N. Sandsjö 8 augusti 2015.

    1. Tommy & Yvonne Fransson, Bor.                                                         25 p
  1. Heidi Söderqvist, Värnamo.                                                       20 p
  2. Isabelle Henttu, Taberg                                                             19 p
  3. Kenneth Hagström, Eksjö                                                           18 p
  4. Johanna Henttu, Taberg                                                             17 p
  5. Tindra Hallberg, Rydaholm                                                          16 p
  6. Mary Kasten, Gislaved                                                                  15 p
  7. Chatarina angerd, Jönköping                                                        14 p
  8. Moens Kaniner, Anderstorp                                                           13 p
  9. Ann-Louise Hallberg, Rydaholm                                                     12 p
  10. Carina L Svensson, Värnamo                                                          11 p
  11. Frida Mårtensson, Smålandstenar                                                   10 p
  12. Majken Jonasson Henaes, Vetlanda                                                  9 p

Resultat länsmästerskapen 2015 (Riksutställningen i Värnamo 10 oktober 2015)

Guld och Länsmästare.
1. Heidi söderqvist, Värnamo                                           20 + 20 = 40 p
1. Tommy & Yvonne Fransson, Bor                                   25 + 15 = 40 p

Brons
3. Ann-Louise Hallberg, Rydaholm                                 12 + 25 = 37 p

4. Moens Kaniner, Anderstorp                                          13 + 18 = 31 p
5. Kenneth Hagström, Eksjö                                             18 + 13 = 31 p
6. Isabelle Henttu, Taberg                                               19 + 11 = 30 p
7. Mary Kasten, Gislaved                                                  15 + 09 = 24 p
8. Johanna Henttu, Taberg                                               17 + 06 = 23 p
9. Frida Mårtensson, Smålandsstenar                                 10 + 10 = 20 p
10. Fredrik Holmdahl, Bankeryd                                         00 + 19 = 19 p
10. Chatarina Angerd, Jönköping                                       14 + 05 = 19 p
12. Carina L Svensson, Värnamo                                         11 + 06 = 17 p
12. Roger Möller, Gällstad                                                  00 + 17 = 17 p
14. Elsa Gunnarsson, Hok                                                   00 + 16 = 16 p
14. Tindra Hallberg, Rydaholm                                           16 + 00 = 16 p
16. Madelene Svensson, Mariannelund                                 00 + 14 = 14 p
17. Helena Nilsson, Boxholm                                               00 + 12 = 12 p
18. Lise-Lotte Ivarsson, Skillingaryd                                    00 + 08 = 08 p
19. Hanna Rosberg, Jönköping                                            00 + 04 = 04 p
20. Amanda Nilsson, Forserum                                            00 + 03 = 03 p

 

 

 

Resultat Länsmästerskapet 2014

 

Resultat i Länsmästerskapet efter länsutställningen i Norra Sandsjö 16 augusti.

 

Kenneth Hagström Eksjö                          25 poäng

Ann-Louise Hallberg Rydaholm               20 poäng

Tommy & Yvonne Fransson Bor              19 poäng

Catharina Angerd Jönköping                     18 poäng

Hanna Bomsjö Åsenhöga                          17 poäng

Heidi Söderqvist Värnamo                       16 poäng

Maria Johansson Varberg                         15 poäng

Caisa Lind Björkeby                                 14 poäng

Moenskaniner Anderstorp                        13 poäng

Roger Möller Gällstad                             12 poäng

Johanna Henttu Jönköping                         11 poäng

Carina L Svensson Värnamo                     10 poäng

Linda Waldemar Hok                                 9  poäng

 

 

Slutställning efter Värnamo 11 oktober 2014.

 

Guld ”Länsmästare”

1. Tommy & Yvonne Fransson Bor          19 + 25 = 44 poäng

 Silver

2. Kenneth Hagström Eksjö                      25 + 17 = 42 poäng

 Brons

3. Ann-Louise Hallberg Rydaholm           20 + 19 = 39 poäng

 

 4. Hanna Bomsjö Åsenhöga                      17 + 18 = 35 poäng

5. Moenskaniner Anderstorp                    13 + 20 = 33 poäng

6. Heidi Söderqvist Värnamo                   16 + 15 = 31 poäng

6. Catharina Angerd Jönköping                 18 + 13 = 31 poäng

8. Maria Johansson Vaggeryd                   15 + 11 = 26 poäng

9. Johanna Henttu Jönköping                     11 + 14 = 25 poäng

10. Linda Waldemar Hok                           9 + 16 = 25 poäng

11. Carina L Svensson Värnamo               10 + 12 = 22 poäng

 

 

Caisa Lind Björkeby                                 14 + 0 poäng

Roger Möller Gällstad                             12 + 0 poäng

 

Hej!
Prova att göra en egen webbsida precis som jag.
Det är enkelt och du kan prova helt gratis.
ANNONS